ישנן סיבות רבות מדוע אנשים "תקועים" עם דחיינות. לחלקם זו דאגה לגבי יכולתם לעשות את הדברים שעליהם לעשות בצורה נכונה כאשר הם עומדים בפני אתגר או משהו חדש בחיים. חרדה וספק עצמי גורמים לדחיה של דברים עד הרגע האחרון. אצל אחרים אלה משימות שהם לא רוצים לעשות במיוחד כאשר יש משהו מעניין או מהנה יותר.

דחיינות היא דרך התמודדות שלכם עם הדברים הללו.

מאחורי הדחיינות ישנה משימה או פעולה שלא הייתם רוצים לעשות אילו יכולתם! אתם עלולים להאמין שהמשימה קשה לביצוע, לא נעימה או מעוררת הרגשה של חרדה. אם כן, כך הופכת הדחיינות לדרך בה אתם מונעים וחוסכים את הרגשות הלא נעימים הללו מעצמכם.

חלק מהדחיינים פשוט אינם מאורגנים עם קושי בניהול זמן, ואינם יודעים או מתקשים היכן להתחיל. אצל דחיינים אחרים אפשר למצוא חוסר בטחון או ספק עצמי לגבי יכולתם לסיים משימה או פרויקט בהצלחה. אחרים משתמשים בדחיינות כדרך להביע התנגדות.

האם אלו מצבים בהם אתם נתקלים בעבודה? בזוגיות? ביחסי המשפחה? חברים? מול מוסדות וארגונים כמו תשלומי חשבונות או הגשת דוחו"ת, עבודות, מבחנים?

אבל כך אתם רק משמרים את הבעיה והופכים אותה להרגל חזק יותר. ומה עם המחיר שאתם או אחרים משלמים?

טיפול בגישה התנהגותית קוגניטיבית יסייע לכם לבדוק באילו תחומים מתמקדת הדחיינות שלכם:

  • האם מה שמניע את הדחיינות שלכם היא המנעות?   

  • או קושי בניהול זמן – כלומר אתם עושים הערכת חסר או הערכת יתר של לוח הזמנים?

  • האם מאחורי הדחיינות מסתתר ספק עצמי והססנות לגבי יכולתכם לעמוד במשימה?

  • האם הדחיינות היא הבעת עמדה סמויה של התנגדות ביחסים בין אישיים?

  • יתכן אף כי בבסיס הדחיינות קיימת עמדה בה אתם לוקחים על עצמכם יותר מדי עבודה או אחריות ואז אתם מוצאים את עצמכם פועלים ב"פול גז" עד שלבסוף האנרגיה שלכם מתרוקנת לגמרי.

  • האם אתם מוצאים את עצמכם רודפים אחרי הנאות ותענוגות ולכן אתם דוחים משימות או תפקידים?

  • האם זו עצלנות או דחיינות, ואיך תבחינו ביניהן?

 

אם אתם מוצאים את עצמכם באחד המצבים הללו – אינכם לבד. לשם הסקרנות שאלו אנשים בסביבתכם האם הם דחיינים והאם היו מעדיפים שלא להיות כאלה. אם אתם משערים כי הדחיינות שלכם מתמקדת באחד או יותר מהתחומים הללו, ורוצים לשנות – טפול זה מיועד עבורכם.

דחיינות