חרדה מוכללת

האם אתם מודאגים בצורה מוגזמת מדברים שמרבית האנשים אינם מודאגים מהם? האם אתם חושבים על כשלונות, או משבר כאל קטסטרופה? האם אתם מרגישים את זה בגופכם? האם התופעות הללו מתרחשים בתחומים אחרים של חייכם?

האם אתם מתקשים להפסיק לדאוג, ושאם לא תדאגו עלול לקרות לכם משהו רע? או האם אתם מודאגים גם כשהכל הולך כשורה בחייכם? האם אתם מרגישים כי אתם עומדים לצאת מדעתכם?

הפרעת חרדה כוללנית (GAD) מאופיינת בתופעות המתמשכות מעל חצי שנה ומתבטאות בדאגנות רבה, במחשבות מאיימות, בקושי לשלוט בדאגה מוגזמת - בתחומים שונים בחיינו. מאפיינים נוספים של חרדה מוכללת היא תחושת חוסר מנוחה והרגשה של להיות על סף התפרצות, התעייפות מהירה, קושי בריכוז או תחושה של ריקנות, עצבנות, מתח בשרירים ובעיות שינה: קושי לישון, השארות במצב ער או שינה שטוחה ולא מספקת.

שכיחות הבעיה גבוהה יחסית באוכלוסיה ונחשבת לבעיה מספר 1 מבין כל ההפרעות הפסיכולוגיות. עם זאת הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי נחשב ליעיל בטיפול בה.

על פי נתונים, נשים סובלות יותר מגברים מחרדה, וכ- 5.7% מהאוכלוסייה סובלים מחרדה. לעיתים לחרדה מוכללת יכולה להתלוות גם בעיות חרדה נוספות או פוביות, ובכך עולה שכיחות התופעה לכ- 12%. חרדה מוכללת נעשית בעייתית יותר ככל שאנו מתבגרים. כ- 7% מהמבוגרים חווים מצב זה.

חרדה מוכללת הינה שכיחה, ואנשים רבים חווים אותה בכל רמות האוכלוסייה - ללא הבדלים ברמת סוציו-אקונומית.

חרדה מוכללת אינה דומה למשברי חיים. ההבדל הוא שחרדה מוכללת מתייחסת למצב של דאגה גם כאשר אין כל איום מציאותי בחיים שלנו. כדאי לדעת כי אם עברנו ארוע טראומטי ולאחר שנה אנו עדיין חווים סימפטומים פיזיולוגיים כמו מתח גופני, או דואגים בצורה מוגזמת במצבים שונים של חיינו, יתכן והתפתחה אצלנו חרדה מוכללת.

בטיפול נלמד איך לא לתת למחשבות הדאגה לנהל את חיינו, תלמדו איך לחיות באופן שלו ורגוע יותר במקום להגן על עצמנו כל הזמן מפני אסונות. נלמד להתבונן אל חיינו בצורה יותר מציאותית ויותר אובייקטיבית. נלמד להעז ולראות שלא כל דבר מפחיד מהווה קטסטרופה או סכנה קיומית לחיינו. נלמד כי מפחיד זה לא תמיד מסוכן.

התוכנית הטיפולית המוצעת ניתנת ליישום גם אם אתם נוטלים טפול תרופתי. בעקבות הטיפול המוצע כאן ועל פי נתונים מחקריים - גדל הסיכוי כי הטיפול התרופתי יופחת או יופסק,  זאת לאחר התיעצות, ובתיאום עם הרופא המטפל.