חרדה חברתית

מרבית האנשים חשים לעיתים חרדה חברתית. אם אינכם שונים ממרבית האנשים יתכן וגם אתם חשתם כך.

האם אתם מרגישים מתח, עצבנות או פחד בסיטואציות חברתיות? האם אתם מוצאים את עצמכם נמנעים ללכת לארוע חברתי, חשים פחד או חווים דחייה במצבים חברתיים, מקבלים הערות על היותכם מרוחקים, מרגישים מוגבלים מבחינה חברתית, או מגלים רגישות רבה מדי לבקורת של אחרים כלפיכם?

המצבים הבעייתיים הנפוצים בחרדה חברתית הם, חשיפה למצבים חברתיים או לאנשים לא מוכרים, חשש מתגובותיהם, קושי לדבר בסגנון אסרטיבי, לקיים שיחת טלפון, לאכול עם אחרים, קושי להיות במרכז תשומת הלב, לקיים "סמול טוק", לקבוע דייט, לדבר בפני קהל ועוד. חלק מהביטויים הפיזיולוגיים של חרדה הם: הסמקה, רעד, בחילה, דופק לב מואץ ועוד. אדם עם הפרעת חרדה חברתית נוטה לתת פרשנות קטסטרופלית לסימפטומים אלה ויחשוש כי משהו לקוי בו או בה. יתכן ואתם התעלמים מעובדות אשר עשויות להיות בסתירה עם האמונה שלכם על עצמכם או אחרים, בגלל שהחרדה פוגעת בדרך עיבוד המידע והזכרונות של סיטואציות חברתיות שאתם מעורבים בהן.

אדם עם חרדה חברתית ימנע מסיטואציות חברתיות בשל הפחד שהוא יובך, יושפל, או יראה עם סימנים של חרדה. הימנעויות אלה מפחיתות באופן זמני את החרדה אך משמרות ומעצימות אותה. בטיפול נלמד לזהות אסטרטגיות המנעות אלה, תוך החשפות הדרגתית ומבוקרת עם מצבי חרדה חברתית בלי להמנע. בשלב מסוים בטיפול תהיו מצוידים בגישות יותר אפקטיביות של התמודדות ותצליחו יותר.

יש מספר סיבות להאמין שהחרדה החברתית שלכם תרד באופן משמעותי במידה ותעקבו אחר הפרוצדורות הטיפוליות. הטיפול הניתן בגישה זו מבוסס על מחקרים אשר מצביעים על ירידה משמעותית לאחר הטיפול. בטיפול נלמד כלים שיסייעו לכם לזהות סיטואציות חברתיות בעייתיות, נשתמש בטכניקות התנהגותיות-קוגניטיביות בעזרתן תוכלו להתמודד בצורה מוצלחת יותר עם החרדות החברתיות שלכם. נלמד להתמודד עם סיטואציות מדאיגות בדרכים יותר מתאימות ובצורה הדרגתית ומבוקרת.

מתי להגיע לטיפול?

כאשר החרדה נחוית בתדירות יותר ויותר גבוהה ובסיטואציות חברתיות רבות, היא הופכת להיות להפרעה. ההבדל בן חרדה חברתית לבין, הפרעת חרדה חברתית נמצאת על רצף, כלומר במידת ההיקף והחומרה בסיטואציות חברתיות שונות. אם אתם חווים את הסימפטומים הללו בעוצמה, רמה והיקף שמפריעים לכם לעשות את הדברים שאתם רוצים בחייכם - זה הזמן לשקול אפשרות של  טיפול שיכול לעזור לכם. על פי ממצאים מחקריים ונסיון רב בגישה, טיפול התנהגותי-קוגניטיבי עשוי לעזור לכם.