פאניקה ואגרופוביה

פניקה

פניקה היא הפרעת חרדה שכרוכה בהתפרצות של גל פתאומי, אינטנסיבי של סימפטומים פיזיולוגיים (מלווים במחשבות קטסטרופליות) כמו דופק לב מהיר, סחרחורת, קוצר נשימה, מחשבות של פחד למות ("אני עומד/ת לקבל התקף לב"), פחד לאבד שליטה או אבוד שפיות, כאבי ראש, התכווצויות שרירים, הרגשת חולשה ועוד. מקבץ של סימפטומים פיזיולוגיים וקוגניטיביים אלה עלולים להופיע לעיתים ללא סיבה ברורה.

בין הגורמים הפסיכולוגיים של פניקה, יש פחד מתחושות פיזיולוגיות, נטיה לפרוש מוטעה של תחושות גופניות באופן קטסטרופלי והערכת יתר של סכנה.

 

אגורפוביה

אגורפוביה היא המנעות או תחושה של מלכודת מסיטואציה או מקומות מהם קשה לברוח או לקבל עזרה. תחושה זו אופיינית להמצאות בתוך קניון, בית קולנוע, תיאטרון או מקומות סגורים, נהיגה במכונית או נסיעה באוטובוס, כלי שיט, מסעדות וחנויות מלאות אנשים, או לחילופין להיות לבד ועוד. הפרעת פניקה יכולה להופיע עם או בלי אגורפוביה .

אנשים רבים עם התקפי פניקה מייחסים פחדים אלו לסיבות ביולוגיות, לדוגמה, במקרה של דופק מואץ וחשש מהתקף לב. הם חווים תחושה מיידית של מצב מסכן חיים ביחס לתחושות הגופניות שלהם. (בהנחה שבדיקות רפואיות שוללות מצב פתולוגי, יש לבדוק עם הרופא את המצב הרפואי העדכני).

כתוצאה מכך יש נטיה לחפש עזרה או בדיקות רפואיות, להמנע מפעילויות העלולות ליצור סימפטומים שונים כמו פעילות גופנית, משקאות כגון קפה ועוד. התנהגויות אלו מורידות את החרדה לטווח הקצר אך מעניקות תחושת בטחון באופן זמני בלבד. בטווח הארוך החרדה מתעוררת מחדש וגורמת לסובלים ממנה להגביל את עצמם לפעולות או מצבים בטוחים בלבד ובכך לצמצם את פוטנציאל הפעילויות שלהם.

אנשים הסובלים מבעיית פניקה ו/או אגורפוביה יכולים להגיב טוב לטיפולים בגישה קוגניטיבית התנהגותית. אם הנכם סובלים מפניקה ואגורפוביה, אינכם לבד. הבעיה מתרחשת אצל אנשים מרמות השכלה, מקצוע וסטטוס כלכלי שונים.

יתכן ואתם משקיעים אנרגיה לטפל בבעיה שלכם. היתרון בטיפול הוא שהאנרגיה שתשקיעו בטיפול עשויה להסתיים בתוצאות טובות יותר, ותוכלו ללמוד דרכים נוספות לטפל בבעיה שלכם.

מה כולל הטיפול?

הטיפול כולל הדרכה פסיכולוגית, טכניקות של הערכה קוגניטיבית תרגולים לאחר הפגישות, התמודדות מדורגת ומבוקרת בהתמודדות עם מצבים מפחידים מול מצבים מפחידים ועוד.