חרדת בריאות/היפוכונדריה

האם דאגותיכם הבריאותיות יוצאת מפרופורציות ונעשות קיצוניות ביחס לסימנים ותחושות גופניות לא מזיקות, אך מהוות איום עבורכם? האם אתם תופסים את הפחדים שלכם כמותאמים או כמוגזמים? האם אתם נמנעים מבדיקות רפואיות או נוטים לבצע בדיקות רפואיות חוזרות? במידה וכן - יתכן ואתם זקוקים לעזרה.

 

חרדת הבריאות גורמת למצוקה משמעותית ופגיעה בתפקודים אישיים, זוגיים ומשפחתיים, בחיי החברה והפנאי. אצל אנשים שסובלים מחרדת בריאות ניתן למצוא לעיתים בעיות נלוות, שהנפוצות ביותר הן גם הפרעת פניקה  וחרדה מוכללת.

 

עם זאת טפול התנהגותי קוגניטיבי נחשב ליעיל בטיפול בחרדת בריאות ועשוי לעזור לכם - זאת על מנת למנוע מכם סבל מיותר לטווח הארוך. בטיפול נתחבר למשאבים וליכולת שלכם להתמודד באופן יעיל יותר עם חרדות הבריאות, ותקבלו כלים יעילים כיצד לטפל בחרדה וברמות המצוקה הנובעת ממנה.

 

דאגות הבריאות מתייחסות בדרך כלל לתפקודי גוף כמו קצב לב, כאבים, פחדים מסרטן או מחלות אחרות ועוד. הדאגה מתייחסת למחשבות ופחדים מוגזמים לגבי המשמעות של תחושות הגוף שלנו, שנתפסות כסימן של מחלה או בעיה רפואית רצינית.

האמונה במחלה מבוססת על פרשנות מוטעה וקטסטרופלית לגבי תחושות גופניות, אפילו אם הן מזעריות.

המחשבה הקטסטרופלית נמשכת למרות בדיקות רפואיות המאשרות שהמצב הבריאותי שלנו תקין, ואין לנו ממה לחשוש. כתוצאה מכך יתכן ואתם מוצאים את עצמכם נוטים לחפש באופן מופרז אישורים שהכל בסדר - מרופאים, בני זוג, קרובי משפחה או חברים.

 

נטיה זו מובילה ל"שופינג" של מקורות מידע, חומרים ספרותיים, מידע באינטרנט, או לחילופין, המנעות מסיטואציות מסוימות כמו בקור בבית חולים, קריאה של חומר על מחלות וכו'. במקביל יכולה להתפתח נטיה לבדיקות רפואיות חוזרות או להיפך- להמנע מהן.

 

עם זאת, התוצאה הלא רצויה של דפוסי התמודדות אלה היא שהן מנציחות ומשמרות את הבעיה. בטיפול נתייחס לדרכי ההתמודדות ולפרושים הניתנים לסימפטומים גופניים על מנת להקל על המצוקה האישית לנו ולסביבה.

 

אם אתם חשים סבל מוגזם, או רוצים למנוע מעצמכם סבל מיותר לטווח הארוך, תוכלו לשקול כאן האם אתם מעוניינים בהתיעצות או עזרה מקצועית.

האם אתם מוטרדים מבריאותכם?