פוביות

האם אתם פוחדים לעלות למעליות? לטוס? לנהוג? האם אתם פוחדים מדם, זריקות, חרקים, חושך, מקומות גבוהים או בע"ח? האם אתם נמנעים להימצא בסיטואציה פובית הגורמת לחרדה, סבל ותסכול? האם הפחד נמשך יותר מחצי שנה? האם מצב זה מוכר לך?

פוביה הנו פחד ספציפי הכולל תגובה מוגזמת וקיצונית למצב ספציפי מסוים, כמו למשל מקום סגור, או לאובייקט מסוים כמו בעל חיים. האדם הפובי עשוי להיות מודע כי הפחד אינו רציונלי, לא מחויב המציאות או מוגזם, אך הוא עדיין פוחד.

אם הפחד שלך מותאם והגיוני לסיטואציה מציאותית אינך סובל/ת מפוביה. אם יש לך פחד כלשהו והוא אינו מפריע לך בתפקוד היומיומי שלך, או שהפחד מתון, גם אז אינך סובל/ת מפוביה.

עם זאת אדם הפוחד לדוגמה ממעליות ומסרב להשתמש בהן, גם אם המשמעות היא לעלות במדרגות 17 קומות, נוטה לסבול מפוביה. דוגמה אחרת היא אדם הפוחד לנסוע בכבישים מהירים או לצאת לנהיגה מחוץ לגבולות עירו, במיוחד כאשר תפקידו או מקום עבודתו מחייב זאת.

לעיתים, אדם הסובל מפוביה אינו נמנע באופן מוחלט מהמצב המפחיד. אדם הפוחד מעליה במעלית עדיין יכול לעלות תוך מצוקה אישית גדולה מאוד, אם הוא נוטל תרופה או זקוק לאדם קבוע המלווה אותו. מצב פובי מתקיים גם במקרים בהם אתם נמנעים בצורה מינימלית, אך הפחד יוצר אצלכם מצוקה גדולה.

אם אתם חשים כי מצבים או אובייקטים פובים מסוימים מטרידים ומפריעים לכם לתפקד בחיי היום יום, בבית, בעבודה או בחיי החברה והפנאי שלכם - אתם מוזמנים לבדוק אתי את האפשרות לטיפול התנהגותי-קוגניטיבי.

 

.