מהו טיפול התנהגותי

קוגניטיבי?

(CBT)

טיפול התנהגותי קוגניטיבי הנו התערבות פסיכולוגית אשר תוצאות הטיפול בה מבוססות מבחינה מחקרית. הטיפול מקנה כישורים של חשיבה ודפוסי התנהגות, פתרון בעיות והסתגלות למציאות באמצעות דרכי התערבות מוכחות. הטיפול כולל סוגים שונים של התערבויות טיפוליות, מותאמים ללקוח.

בטיפול הקוגניטיבי התנהגותי ההתמקדות העיקרית היא במחשבות, ברגשות, בהתנהגות, בתחושות גופניות ויחסי הגומלין ביניהן. הטיפול מבוסס על שני מרכיבים עיקריים:

הראשון הוא קוגניטיבי, אשר מתייחס לתהליכי חשיבה (קוגניטיביים) ביניהם, מחשבות, פרשנות ומשמעות למחשבות, רגשות ואמונות. חלק משמעותי מהמחשבות השליליות שלנו אינן מודעות, כיון שהן אוטומטיות. מחשבות אלה מהוות את התשתית של האמונות השליליות שלנו אשר מניעות את ההתנהגות שלנו מבלי שנהיה ערים להן. בטיפול נלמד לזהות מחשבות אלה, לאתגר ולהפריך אותן, וכך לשנות התנהגות לא רצויה, כולל האמונה שמניעה אותה.

השני הוא התנהגותי, כלומר: איך אנו מתנהגים בפועל, מה אנו עושים, או מה איננו עושים או נמנעים מלעשות במצבים מסוימים. במצבים בעייתיים השילוב של שני המרכיבים גורם לנו לאנשיםלהתנהג בצורה שעלולה לגרום לעצמם או לסביבה לחרדה, דכאון, כעס, אכזבה, פחד או תסכול. במילים אחרות, תהליכי חשיבה ורגש כאלה עלולים להוביל לפתרונות לא יעילים שאינם מותאמים למציאות. התוצאה היא פגיעה באיכות החיים בשביעות הרצון ובערך העצמי.

באופן מעשי, מטרת הטפול התנהגותי קוגניטיבי היא לעזור לכם לזהות ולשנות אמונות ותפיסות, להפסיק התנהגויות והימנעויות לא יעילות ממצבים בעייתיים. הגישה שמה דגש על למידה של מיומנויות בהווה, ועל יכולת הטמעה של מיומנויות אלו בהצלחה גם בעתיד, ולבצע פעולות שונות מהם אתם נמנעים.

השיטה הטיפולית מבוססת על שקיפות: אתם יודעים מה הולך לקרות בטיפול, על שתוף פעולה בין מטפל ומטופל, מבנה כללי של טיפול, ידיעה של התהליך הטיפולי, הגדרת מטרות טיפוליות ודרכי הפעולה שנשיג אותן.

אחת מדרכי הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי היא יצירה של חוויות למידה חדשות, שמעמתות בצורה הדרגתית ומבוקרת את דפוסי ההתמודדות עם מחשבות או התנהגויות לא רצויות בסיטואציות מסוימות. ההתמודדות עם מצבים מדאיגים נעשית תוך התנסות חווייתית בדמיון או במציאות. אתם תחשפו בצורה מבוקרת והדרגתית למידע חוויתי חדש, אשר מערער או מפריך אמונות או דרכי התנהגות שהפריעו לכם עד עתה. למעשה זהו שינוי בדפוסי החיים שלכם בתחומי הבעיות שלכם.

הטיפול משלב תרגולים בפגישה וגם לאחר הפגישה בקליניקה, כולל הפעלה התנהגותית כפי שנהוג לדוגמה גם בדיכאון. התרגול הנו מרכיב חיוני ביותר ומבוסס על ההנחה שהשינוי ממשיך גם לאחר הפגישה הטיפולית. לפיכך יש צורך בתרגול והשקעת מאמץ, ויישום של טכניקות.

על פי רוב משך הטיפול נע בין 12-24 פגישות, ותלוי במרכיבים שונים כמו סוג הבעיה, קיומן של בעיות במקביל, עקביות בטיפול ויישום תרגולים לאחר הפגישה.

הטיפול האישי מבוסס על התאמה אישית של הכלים הטפוליים, ובפרוטוקולים. אלה כלים טיפוליים מוכחים מחקרית המותאים לבעיות ספציפיות כמו חרדה מוכללת, חרדת בריאות, חרדה חברתית, פוביות, דיכאון ועוד. לאחרונה פותחו פרוטוקולים בין-אבחנתיים המתמקדים במכנים משותפים של בעיות, ועונים על צרכים של אבחנות מרובות או קריטריונים לא מובהקים של אבחנות. דוגמה אחת לפרוטוקול כזה הוא הפרוטוקול האחיד של ברלו, עליו תוכלו לקרוא באתר.

יצירת השינוי תהיה מלווה בעידוד ותמיכה מתמשכת מצידי. נלמד לפתח גישות ואסטרטגיות חדשות שיקרבו אתכם למטרות שלכם. נלמד איך לטפל במצבים בעייתיים בגישה רגועה ושלווה יותר.