מהו דיכאון?

כולנו חווים מתקופות של מצב רוח ירוד כאשר דברים בחיינו לא מסתדרים כפי שאנו רוצים. עם זאת דכאון קליני שונה מאותם מצבי רוח עולים ויורדים, ומאופיין במצבי רוח יותר אינטנסיביים אשר יכולים להמשך חודשים ואף שנים.

אם אתם סובלים מדכאון, אינכם לבד. רבים סובלים מהבעיה. הסימפטומים של דכאון משקפים את האופן בו מתפקדים באופן משולב גורמים שונים בחיים שלנו. אין בכם שום פגם רק משום שאתם במצב של דכאון. מצב הרוח הדכאוני מוביל אותנו להרגיש חסרי תקווה או חסרי אונים ויתכן שיצאתם מאיזון. עם זאת חשוב לציין שניתן לעשות דברים רבים שיכולים לסייע לנו כאשר אנו בדכאון, ולחזור לאיזון. אנו יכולים לאמן את המוח והחשיבה שלנו לצאת מהמצב הדכאוני, ולעבור לתפקוד טוב יותר.

בשונה מסתם מצב רוח ירוד, דכאון לא משפיע רק על הרגשות ומצב הרוח שלנו. במידה ואתם מרגישים שנויים במוטיבציה, קשיי שינה, עייפות מרבית הזמן, שינויים בתיאבון או במשקל, ירידה ברמת הפעילות וקושי לחוות הנאה, שנויים ביחסים החברתיים, חוסר מנוחה, שנויים בחשיבה ותחושת חוסר אונים וחוסר תקווה, ועוד' - יתכן ואתם שרויים בדכאון וכדאי לאבחן זאת.

הרעיון המרכזי של טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא כי התגובות הרגשיות שלנו כמו עצב, חרדה, אשמה, כעס ועוד, אינם נובעים רק מסיטואציות או ארועים בלבד, אלא מהאופן בו אנו מפרשים ותופסים ארועים אלה. בדיכאון הלך החשיבה נעשה שונה: אנשים בדכאון נוטים לראות את עצמם, אחרים ואת העולם בדרך שלילית מאוד.

בטיפול הקוגניטיבי התנהגותי נתייחס ל- 4 היבטים חשובים של עצמינו אשר קשורים באופן הדדי זה בזה: מחשבות, רגשות, התנהגות, היבטים פיזיולוגיים והסביבה בה אנו חיים. הסביבה בה אנו חיים כוללת את המשפחה או אנשים קרובים אחרים בחיינו, לחצים בעבודה, מתחים משפחתיים ההתנסות שלנו בעבר ועוד.

 כיון שתחומים אלה קשורים זה בזה, גם שינוי קטן באחד מהם עלול לייצר שינויים במצב הרוח או הפרעות בתחומים אחרים. שינויים אלה מייצרים מעגלים של מחשבות שליליות, פגיעה במצב הרוח/רגשות, והשלכות על האופן בו אנו מתנהגים או דואגים לעצמינו ולאחרים. על מנת לפרוץ את המעגלים השליליים הללו אנו צריכים לזהות את המחשבות השליליות. רבות ממחשבות אלה הן אוטומטיות ועוברות לנו בראש גם ללא סיבה. חלק גדול מהמחשבות השליליות מתייחסות לאירוע או סיטואציה ספציפית בה אנו נתונים, ו/או לזמן מסוים. מחשבות אלה, במידה ואינן מקבלות התייחסות, מעצבות את מערכת האמונות שלנו, את הרגשות וההתנהגות שלנו, כולל את התגובה הפיסיולוגית - הדרך בה הגוף שלנו מגיב – ופוגעות בסופו של דבר בתפקוד ותחושת הרווחה הנפשית שלנו בעבודה, בזוגיות, ביחסים המשפחתיים ביחסים חברתיים ובערך העצמי שלנו.

מרבית המטופלים שמסיימים בהצלחה את הטיפול חווים מידי פעם מצבים לא נעימים או סימפטומים דכאוניים. בטיפול נלמד טכניקות טיפוליות שיאפשרו לכם להתמודד בצורה טובה יותר עם בעיות אלו ויאפשרו המשך מוצלח של הישגי הטיפול.