האם יש לכם מחשבות פולשניות חוזרות ונשנות, רעיונות או דמויים הגורמים לכם למצוקה? האם אתם מתאמצים להקטין את המצוקה באמצעות פעולות שליטה טכסיות (כפייתית) או הימנעויות חוזרות ונשנות? האם הפעולות הטכסיות שלכם אורכות זמן, הרבה מעבר למקובל?

מחשבה טורדנית (אובססיה) היא מחשבה שאינה מרפה החוזרת על עצמה שוב ושוב. מחשבות טורדניות יכולה להתבטא בדמוי, תמונה או דחף, שלעיתים נתפסות כלא הגיוניות, אף שלעיתים הן נתפסות כהגיוניות מאוד. אובססיות נפוצות כוללות פחד מטעויות, דמויים מיניים או אלימים אסורים, רעיונות לגבי גרימת נזק או מזל רע לאחרים, מחשבות על צורך בסדר, סימטריה ודיוק, זיהום, מחלות וכד'.

הפרעה טורדנית כפייתית איננה הפרעה בודדת אלא טווח של הפרעות, כמו אגירה כפייתית, הפרעה בדימוי גוף (BDD), הפרעת אישיות טורדנית כפייתית, טריכוטילומניה, כסיסת צפרניים כפייתית (אכילת כל הצפרניים עד שלא נותר כלום) ועוד.

אין גורם בלעדי ל- OCD והסיבות הן לרוב מורכבות כמו מודלינג משפחתי, סיבות תורשתיות או לקוי בתפקוד במרכז מסוים במוח. המחקר מצביע על בעיה באזור מוחי מסוים עם הפרעה באזורים הבאזליים המזוהה עם ההפרעה, ורמה נמוכה מדי של נוירוטרנסמיטר המכונה סרוטונין. זו הסיבה שתוספת של טיפול תרופתי יכול לאזן מחדש את המוח ולהפחית את הסימפטומים.

ההפרעה מאופיינת בפרושים מוטעים ומאיימים של דאגות וספקות פולשניים שאנו לא מעוניינים בהן, וכוללים הימנעויות שמגבילות ומקשות על שגרת חיי היום יום והסביבה הקרובה. אדם הסובל מ- OCD יפתח אסטרטגיות של שליטה כדי למנוע תוצאה שלילית אפשרית כמו ארוע הנתפס כמסוכן, או מגעיל. המטרה של טכסים (כפייתיות) בהפרעה טורדנית-כפייתית מבטאים צורך בשליטה במצוקה ורצון להוריד או לסלק אותה באמצעות קבלת אישור. המנעות וצורך בקבלת אישורים הנם הליבה של ההפרעה. האישור היא בטוי לתלות שאדם מפתח בה וצריך אותו במינונים רבים מדי מעצמו או מהסביבה על מנת להרגע. האישור נעשה באמצעות שאלות נאיביות או שאלות מתוחכמות יותר. משום כך הקשר עם בני משפחה חשוב על מנת להכיר את כל סוגי האישורים.

טכסים נפוצים כוללים פעולות רחיצת ידיים חוזרת ונשנית, עיסוק מוגזם בנקיון, בדיקות ממושכות וחוזרות, התנהגויות רוטיניות חוזרות (כמו לחיצה חוזרת על ידית הדלת לבדוק שהיא סגורה, כבוי מתג החשמל וכו'), ספירה, חפוש אישורים או החלפת מחשבות לא מקובלות או רעות במחשבות "טובות" או "בטוחות" וכד'.

האסטרטגיות (התנהגותיות או מנטליות) שנוקט אדם עם הפרעה טורדנית-כפייתית מרגיעות ומווסתות את המצוקה ומסייעות להמנע או לצמצם אי נוחות ולהוביל להקלה. אולם, זוהי הקלה זמנית בלבד. למעשה, אסטרטגיות המנעות אלה משמרות ומנציחות את המצוקה ומחמירות אותה.

ההפרעה עלולה להופיע במקביל עם הפרעות נוספות כמו דיכאון או חרדה. שכיחות ההפרעה בישראל בקרב מתבגרים היא כ- % 3.6 ובקרב מבוגרים היא 2-3%. ההפרעה מופיעה באופן שווה בין גברים ונשים.

הטיפול הנפוץ ביותר הוא טיפול התנהגותי-קוגניטיבי ונחשב כיום לטיפול אפקטיבי ומקובל. הטיפול המומלץ ניתן ע"י מומחה בטיפול התנהגותי קוגניטיבי. ההתערבות הנה מורכבת ומתייחסת למישורים ההתנהגותי, הקוגניטיבי, הסביבתי והתרופתי. משך הטיפול בבעיה עשוי להיות ארוך יותר לפי חומרת ההפרעה ונוכחות של הפרעות נלוות. הטיפול משלב הסברים פסיכולוגיים למטופל ובני משפחתו, טפול התנהגותי קוגניטיבי, שתוף פעולה עם פרוצדורות הטיפוליות בין הפגישות, עקביות בטיפול וטיפול תרופתי (SSRIs) – כל אלה, מקדמים לתוצאות טובות יותר.

השלכות הבעיה משפיעות על התפקוד האישי בחיי השגרה ועל הסביבה המשפחתית וגורמת למצוקה רבה. יתכן ועד עתה השקעתם אנרגיה רבה לטפל בבעיה שלכם בהצלחה כזו או אחרת. עם את,  היתרון הוא, שהאנרגיה שתשקיעו בטיפול CBT יכול לעזור ועשוי להסתיים בתוצאות טובות יותר. תוכלו ללמוד דרכים אפקטיביות יותר להפחית את המצוקה שלכם, ואת המגבלות הנובעות מכך.

 

 

 

הפרעה טורדנית כפייתית

(OCD)